Duoen «Den gode melodi» gjestet flere sykehjem og dagsenter på Askøy denne uken og lokket fram både smil, latter og gode minner hos de eldre.

- De er skikkelig gode! Dette var kjekt. Jeg husker både de gamle grammofonplatene og hårfønerne, ler en av de frammøtte på Miljøstua dagsenter på Ravnanger.
Turkis grammofon
Den profesjonelle duoen besøker Askøy i forbindelse med Den Kulturelle Spaserstokken (DKSS). Forestillingen inneholder kjente og kjære sanger fra blant andre Evert Taube og Alf Prøysen, krydret med trekkspill og gode historier fra «en svunnen tid».
- Husker dere den turkise reisegrammofonen fra 60-tallet? spør Leif Blix og forteller en historie om en familie som hadde en grammofon på hytten som gikk på batteri. De eldre nikker og hører lyden av gamle, gule plater som spraker i svingene i hodet sitt.
Gode kulturopplevelser
Duoen har turnert sammen i over 30 år med sine sesongbaserte forestillinger. Lars Blix har bakgrunn som både skuespiller, sanger og tekstforfatter og har blant annet jobbet på DNS i Bergen. Lars Nygaard er musiker og har spilt med blant andre Di Derre og Wenche Myhre.
- Vi har etter hvert opparbeidet oss et godt renommè med våre temakonserter som er spesielt lagt opp for et publikum som liker gjenkjennelse og erindring, forteller de to. De er glade for at DKSS bidrar til å gi eldre kulturopplevelser av høy kvalitet.