Skip to main content
Sist oppdatert: 08. april 2025
Opprettet dato: 08. april 2025

Vellykket øvelse mellom nødetatene på Askøy


Askøy legevakt og Askøy Brann og redning har gjennomført to omfattende øvelser denne våren. Øvelsene fant sted på brannstasjonen, hvor elever fra helselinjen på Askøy videregående skole bidro som markører og observatører.

Realistiske scenarioer testet beredskapen

Nødetatene øvde på flere krevende hendelser som kan oppstå i kommunen:

  • Hjertestans ved drukning
  • Sprengningsulykke med stor blødning
  • Brann i elbil
  • Evakuering av fastklemt person i bil

Verdifullt samarbeid

Øvelsene har gitt verdifull erfaring i samhandling mellom etatene og bidratt til å heve kompetansenivået hos alle involverte. Den positive erfaringen fra samøvelsene har ført til at det nå planlegges flere lignende øvelser framover.

Involverer helsefaglige elever

At elever fra helselinjen på Askøy videregående skole deltok som markører og observatører, gir også en viktig læringsarena for framtidige helsearbeidere i kommunen.

Slike øvelser er viktige for å sikre at nødetatene er best mulig forberedt når reelle hendelser inntreffer, og styrker dermed beredskapen for innbyggerne på Askøy.


Journalist:
Dag Folkestad

Fant du det du lette etter?

Det var dumt, kan du hjelpe oss med å forstå hva du var på utkikk etter?

Det var dumt, kan du hjelpe oss med å forstå hva du var på utkikk etter?