Skip to main content
Sist oppdatert: 13. juni 2025
Opprettet dato: 13. juni 2025

Nå kan du søke om ledsagerstøtte til feriereiser


Kommunestyret i Askøy kommune vedtok i går, 12.06.25 at tilskuddsordning for ledsagerstøtte til feriereiser for mennesker med nedsatt funksjonsevne gjeninnføres.

Mange hender i været
Foto: Unsplash

Ordningen skal gjøre det enklere for mennesker med nedsatt funksjonsevne å reise på ferie. Ordningen gir mulighet for økonomisk støtte til ledsagere, og det kan nå søkes for reiser som finner sted i 2025.

Tilrettelegging for ferieopplevelser
Ordningen gjelder personer som er bosatt i Askøy kommune, og som på grunn av funksjonsnedsettelse har behov for ledsagerhjelp for å kunne gjennomføre ferieturer.
Det kan søkes om støtte til ledsager for én ferieuke i året. Det gis støtte både til turer i regi av kommunen og til private ferieopplegg.

Hva kan man få støtte til?
Kommunen kan dekke reise- og oppholdsutgifter for ledsager med inntil:

  • Kr. 4000 ved reiser innen Norden
  • Kr. 5000 ved reiser utenfor Norden

Støtten gis til ledsagerne – og søknaden blir økonomisk behovsprøvd. Det gis ikke støtte til lønn eller tapt arbeidsfortjeneste for ledsagere som er i nær familie, som ektefelle, foreldre eller samboer.

Søknader på ordningen behandles fortløpende. Det er avsatt kr. 75.000 per år til formålet, og det tildeles midler så langt potten rekker.

Søk før du reiser
Søknadsskjema for ordningen finner du her.

Har du spørsmål?
Kontaktperson for ordningen er Sverre Jokstad, rådgiver idrett og nærmiljø - sverre.jokstad@askoy.kommune.no


Journalist:
Marianne Serena Steen

Fant du det du lette etter?

Det var dumt, kan du hjelpe oss med å forstå hva du var på utkikk etter?

Det var dumt, kan du hjelpe oss med å forstå hva du var på utkikk etter?